Novodobí „Bratři Grimmové“

DOBRY DEN,

PREPOSILAM CLANEK UVEREJNENY VE FINANCNK.CZ, 4 ZARI 2007. S POLOVINOU OBSAHU SOUHLASIM NA 100%, DRUHA POLOVINA ME „ZVEDA ZE ZIDLE“ A SVEDCI O TOM, ZE AUTOR NIKDY NEPRACOVAL NA DRUHE STRANE PULTU, UZ VUBEC NE V USA A NEMA NEJMENSI PREDSTAVU O REALITE. JAK ASI VSICHNI VITE, JSEM V PENZIJNIM VEKU, MNOHEM VIC INVESTOR A TRADER, NEZ PART-TIME BROKER A NEMAM ZAJEM DELAT ZADNOU KARIERU NA STARA KOLENA. MNOHYM Z VAS JSEM PSAL „TRADUJETE MOC“. BUDU SKAKAT DO TEXTU:

Obchodujte méně, vydělávejte více

Každý nováček si klade po určitých prvotních zkušenostech dotaz: jak vydělávat v trzích co nejvíce? Odpověď zní: obchodovat méně. Přesto se většina snaží dělat často přesně pravý opak. Koukněme se na tento fenomén trochu blíže a zkusme si vzít pár dobrých rad, proč obchodovat méně.

Základním problémem ve většině případech nováčků je, že nováčci vše posuzují z velmi omezeného a neefektivního pohledu obchodování s jedním jediným kontraktem. Pokud například začne nováček vydělávat na 1 kontrakt v intradenním obchodování 1000 USD měsíčně,

PRVNI TOTALNI NESMYSL! NIKDO NEVYDELAVA 1000 USD MESICNE. VETSINA LIDI PRODELAVA. POKUD NEKDO VYDELAL JEDEN MESIC, DRUHY PRODELAL NEJEDNA SE TEDY O JAKYSI „PRAVIDELNY MESICNI PLAT“ 1000 USD. NEZNAM NOVACKA, KTERY VYDELAVA 1000 USD MESICNE.

jeho následující myšlenkou je otázka, jak vylepšit obchodní systém o další vstupy a situace tak, aby generoval alespoň 2000 USD měsíčně. Problém ale je, že jednak existuje jednodušší způsob jak vydělávat více – a sice navýšení kontraktů -

DALSI ABSOLUTNI HOVADINA. JESTLIZE KOUPITE A PRODATE 10X ZA DEN JEDEN KONTRAKT, ZAPLATITE NAPROSTO STEJNE, JAKO KDYZ KOUPITE A PRODATE 5X DVA KONTRATY, NEBO 1X DESET KONTRAKTU. JESTLIZE SPRAVNE MYSLENI JE „HLAVNE NEZTRATIT KAPITAL“, TEDY NERISKOVAT, JASNE PREFERUJU PRVNI VERZI. (UZ I PRO PRIPAD VYPADKU Z INTERNETU)

a jednak s přidáním dalších vstupních situací do systému se automaticky zvýší i frekvence obchodů a to není občas příliš žádoucí. Proč? Podívejme se na to podrobněji.

Brokerské komise

První důvod, který dává jasnou odpověď na otázku, proč se snažit obchodovat méně.

Představte si, že v současné fázi obchodujete zhruba 5 obchodů denně (v rámci intradenního obchodování), váš systém vydělá zhruba 1500 USD na kontrakt měsíčně (bez odečtení komisí) a vaše komise je 5 USD / RT.

Nyní v rámci jednoho měsíce uděláte přibližně 100 obchodů, tj. na komisích zaplatíte celkem 500 USD. Z vašeho profitu tak zbude celkem 1000 USD – náhle jste 1/3 svého zisku „odevzdali“ svému brokerovi a ten ani nemusel hnout prstem.

TOTO JE TEMER NAZOR IDIOTA. AUTOROVI ZREJME USLO, ZE ABY TRADER MOHL OBCHODOVAT, NEKDO TO MUSI UMOZNOVAT. TATO FIRMA NEKDE MUSI BYDLET, TAM PLATI NAJEM, ELEKTRIKU A JINE, MUSI MIT SVOJE TECHNICKE VYBAVENI, MA OBROVSKE KOMUNIKACNI VYDAJE, PLATI ZAMESTNANCE, KTERI NEMAJI S VLASTNIM OBCHODOVANIM NIC SPOLECNEHO A TEDY NEJSOU ZAVISLI NA AKTIVITE ZAKAZNIKA, ATD., ATD.,

Pokud jste začínali daný měsíc s účtem 5000 USD, dosáhli jste za měsíc zhodnocení 20% a to tvrdou dřinou,

JAK BYCH SI TO PRAL, ABY NEKDO DOSAHOVAL 20% MESICNE, TVRDOU I TREBA NE TVRDOU DRINOU…….JAKKOLI!

zatím co „brokerovo zhodnocení“ činilo 10% a to prakticky bez práce.

V TOMTO PRIPADE „BROKER“ DOSTANE 500USD. AUTOR NEMA NEJMENSI PREDSTAVU, ZE O TECHTO 500 USD SE DELI CTYRI FIRMY, Z TOHO NEJVICE SI VEZME JEDNA Z NICH – EXCHANGE – (TREBA CME), KDE VELKOU CAST Z TECHTO PETI DOLARU TVORI FEES, (U MINI KONTRAKTU $2.32). O ZBYTEK, TEDY $2.68 SE DELI ZBYVAJICI TRI FIRMY. JEDNA Z NICH JE V NASEM PRIPADE GLOBAL FUTURES. BROKER – JAKO OSOBA – DOSTAVA CAST Z TETO CASTI A TO JE JEDINY PRIJEM KTERY MA.

Nyní ale hovoříme zatím jen v malých číslech – představte si, že obchodujete s 10 kontrakty (a na tomto množství by měly začínat veškeré vaše úvahy, pokud to s tradingem myslíte opravdu vážně).

PROSIM VAS, NE!!!!!!!!! kOLIK Z VAS PROHRALO STRASNY PENIZE S POUZE JEDNIM KONTRAKTEM!?!

Váš systém vydělává nyní průměrně 1300 USD na kontrakt měsíčně (díky vlivu slip-page u multikontraktů) a vaše komise je nyní pouze 4 USD / RT (díky tomu, že obchodujete multikontrakty).

DALSI TOTALNI DEZORIENTACE. KAZDA FIRMA SI VAZI ZAKAZNIKA. KAZDY ZAKAZNIK DOSTANE „MNOZSTEVNI “ SLEVU, KDYZ SI JI ZASLOUZI. PROTOZE NENI MOZNE VEDET, JAK CASTO A JAK MOC BUDE KLIENT OBCHODOVAT, MUSI SE NASTAVIT NEJAKA CISLA NA ZAKLADE JINE SKUTECNOSTI. JEDINY ZNAMY FAKT JE POCATECNI INVESTMENT. JESTLIZE JE TRADER USPESNY A DELA HODNE OBCHODU, (JESTLIZE USPESNY NENI TAK OBCHODU MOC NEDELA A DELAT NEBUDE), KAZDY BROKER MU SNIZI POPLATKY NA MINIMUM A OBHAJI SI SVOJE ROZHODNUTI U VEDENI FIRMY.

Nyní tedy na 10 kontraktů vyděláváte 13 000 USD. Brokerovi zaplatíte celkem 5×10 (kontraktů za den) x 20 (počet obchodních dnů v měsíci) x 4 (komise) = 4000 USD, ve finále mu tedy „odevzdáváte“ téměř 1/3 svého zisku a zbývá vám 9000 USD.

KDYZ PRODAVAC V ZELENINE VYDELA 13 TISIC DOLARU ZA MESIC A MUSI ZAPLATIT ZA REZII 4 TISICE – JA BYCH SI TAKOVE PRACE VAZIL.

A nyní se podívejme na celou situaci z ročního pohledu:

Vy vyděláte 9000 x 12 = 108 000 USD (cca 2,2 milionu Kč) s tím, že sedíte u obrazovky každý den.

VY CHUDACI!!! CELY ROK MUSITE SEDET U POCITACE, KAZDY DEN A POUZE ZA 2.2 MILIONU KORUN!

Váš broker vydělá 4000 x 12 = 48 000 USD (cca 1 milion Kč) s tím, že nemusel udělat prakticky nic.

PROC TEN PISALEK NEDELA TOHO NIC NEDELAJICIHO BROKERA???

Opravdu máte svého brokera tak rádi, abyste mu dopřáli 1 milion Kč ze svých 3,2 milionu, které jste tvrdě vydělali?

KDYBY JSTE TECH 3.2 MILIONU OPRAVDU VYDELALI, NEMEJTE ME TAK RADI, NEDELEJTE SI STAROSTI, MNE STACI SETINA.

Opravdu se vám broker věnuje tak intenzivně, tak svědomitě a dává vám takový servis, abyste ho měsíčně „platili“ jako špičkového managera v ČR?

JSEM KLIENTEM INTERACTIVE BROKERS 12 LET, KDE OBCHODUJI STOCK OPTIONS, COZ NASE FIRMA NEDELA. TENTOKRAT SOUHLASIM S AUTOREM NA 100%. PO 12-TI LETECH NEVIM, KDO JE MUJ BROKER. NIKDY JSEM OD NEHO NEDOSTAL ANI VANOCNI POZDRAV.

Opravdu se vám tedy vyplatí obchodovat velmi inteznivně?

Pojďme však dále.

Vzrůstající pravděpodobnost chybovosti

Čím více obchodů během dne uděláme, tím více vzrůstá pravděpodobnost, že začneme chybovat. To je nepopíratelná skutečnost.

SOUHLAS

Každý obchod s sebou chtě-nechtě přináší určité emocionální vypětí a rozrušení, u kterého trvá nějakou chvilku, než vyprchá a u kterého může hrozit, že se přenese do dalšího obchodu.

SOUHLAS

Pokud uděláme zhruba 2-3 obchody denně, pak většinou bude mezi nimi dostatečný odstup na to, abychom se stačili „zklidnit“.

CASTECNY SOUHLAS. NEKDY JE OK UDELAT 3 OBCHODY A NEKDY 8 JE MALO. ZALEZI NA RYTMU MARKETU. „NEJLEPSI DAYTRADER“ JE TRADER, KTERY NAJDE OPTIMALNI FREKVENCI. NAJDE TEN NEJSPRAVNEJSI RYTMUS.

Pokud uděláme 5-8 obchodů denně, prodleva mezi jednotlivými obchody se značně zkrátí a tak prudce vzroste šance, že v dalším obchodě budete pod celkovým stresem obchodovat daleko emotivněji a tím spíše uděláte chyby.

Představte si špičkového vzpěrače.

Jaké jsou jeho pravděpodobnosti vzepřít velmi těžkou nálož 7x za hodinu a jaké 3x za hodinu, což znamená mít tak mezi jednotlivými pokusy větší čas na přípravu a zklidnění?

JESTLIZE SE POTRERBUJE ZKLIDNIT PRED DALSIM VSTUPEM, ZAPOMENTE NA DAYTRADING! VY SE POTREBUJETE KONCENTROVAT NA SPRAVNY MOMENT VSTUPU. NA STEJNE ADRESE JSEM KDYSI CETL POJEDNANI O DULEZITOSTI VYSTUPU. VSTUP JE MNOHONASOBNE DULEZITEJSI! JESTLIZE NEVSTOUPITE NA CAS A SPRAVNE, V PRVNI MINUTE VIDITE MINUS! ZADNY HOKEJOVY TYM NECHCE V PRVNI MINUTE DOSTAT GOL! NAOPAK, JESTLIZE SE KONCENTRUJETE NA SPRAVNY MOMENT A PRVNI CO VIDITE JE TREBA +60, NERVOZITA SPADNE A DAL HRAJETE KLIDNE.

Nedělejte si iluze, že je to u tradingu jiné. Pokud obchodujete s jedním kontraktem, možná je to pro vás jen zábava na zkrácení dlouhých chvíl (většinou velmi drahá zábava) – o ničem jiném obchodování s jedním kontraktem není. Pokud však obchodujete 10 kontraktů, stres pocítíte v každém obchodě a velmi rychle se budete snažit přijít na to, jak takový tlak na sebe brát během obchodního dne co nejméně často.

PROSIM VAS – I KDYZ PODLE AUTORA BYCH VAS Z VLASNICH ZISKOVYCH ZAJMU MEL PREMLOUVAT – NEDELEJTE TO!

Opakované vstupování na příliš podobné ceně

A konečně přináší přespřílišné obchodování ještě jednu podstatou skutečnost – že příliš často zcela zbytečně vstupujeme do obchodů na podobné ceně. Určitě to znáte: jdete short, za moment vystoupíte, cena trochu koriguje nahoru a vy vstupujete znovu short na ceně příliš podobné… Jaký význam má neustálé vstupování na stejné nebo příliš podobné ceně?

ZADNY! PROTOZE ALE JSOU VSICHNI ZBLBLI ZADAVANIM SI TARGETU, KTERE OBCAS VYJDOU, OBCAS NE, NIC JINEHO NEZBYBA.

Je zcela zbytečné vstupovat do jednoho trendu 5x, když se to dá často zvládnout i 2x, pokud dobře propracujeme techniku výstupů a naučíme se naše profitové obchody držet co nejdéle.

SOUHLAS. TO JE TEN RYTMUS!

Schválně si vezměte svůj obchodník a začněte hledat, kolikrát jste vstoupili na příliš podobné ceně a zda-li by dlouhodobějším držením takové pozice nebylo možné zmenšit množství obchodů v jednom trendu alespoň o polovinu. Určitě naleznete mnoho takových případů.

VYKASLETE SE NA DENIK! NEDIVEJTE SE NA CISLA, DIVEJTE SE NA GRAFY S PRSTEM NA MYSI. JEDNOU NAM KAMARAD CELT ZE SVEHO DENIKU, JAK EMIGROVAL A JAK HO DVAKRAT JUGOSLAVCI CHYTILI NA KOPCI A ZAVRELI. JEDEN Z POSLUCHACU MU REKL: „KDYBYS‘ NEZTRACEL CAS PSANIM DO DENICKU, TA TE MOZNA ANI NEDOHONILI“.

Jak je to tedy s přílišným obchodováním?

Mýtus o tom, že více obchodů znamená více peněz, je zcela chybný.

SOUHLAS

Není vůbec nic pravdy na tom, že vyděláme více peněz s více obchody.

SOUHLAS. NE NEZBYTNE.

Ba naopak, více peněz vyděláme pouze a jen s více kontrakty. Naše komise budou nižší, budeme jich platit méně a ještě budeme mít menší chybovost.

NESMYSL JESTLIZE CHCETE HRAT 5 KONTRAKU, VOLEJTE 166 PREDEM! ARO MUSI STAT PRED BARAKEM.

Je třeba si uvědomit, že v tradingu nejsme placeni za výkon v podobě množství uskutečněných obchodů, ale za výkon v podobě umění počkat si jen na nejlepší příležitosti a držet se svých ziskových obchodů co nejdéle.

NAPROSTY SOUHLAS

Proto vám dávám nyní následující rady k zamyšlení:

* projeďte svůj obchodní deník a nalezněte pouze ty patterny, které většinou vystihují ty nejdelší pohyby
ZADNY DENIK, ZADNY PATERNY, KOUKAT NA GRAF.
* položte si otázku, zda-li by nebylo zajímavější hledat způsob, jak se v takových velkých pohybech držet co nejdéle na úkor toho, že pár „méně zajímavých“ patternů ze svého obchodního plánu vypustíme
SOUHLAS
* trénujte výstupy se stejnou pečlivostí jako vstupy – naučit se držet pozice co nejdéle vyžaduje trochu cviku a zkušenosti, ale vyplatí se to
SOUHLAS
* zapisujte si, jak dlouho jste se v jaké pozici udrželi, abyste sami viděli, kolik průměrně času zabere pozice, která má přinést zajímavější zisk; lépe vám to pomůže učit se déle držet vítězné pozice
NESMYSL, JEDNOU TO JDE „DO KOPCE“ TRI MINUTY A JEDNOU TRICET.
* zásadně uvažujte pouze a jen z pohledu multikotraktů; paper-tradujte i backtestujte s 10, pouze tak dostanete opravdový „feeling“ o čem je trading a pouze tak si uvědomíte, že je třeba každému obchodu věnovat maximální pozornost, nebrat trading jako hru a snažit se platit co nejméně na komisích
KDO TRENUJE S DESETI, LZE SAM SOBE. SVINDLUJE!
* ke své equity obchodů vždy přidejte i equity brokerských komisí zaplacených brokerovi, ať názorně vidíte, jak dobře a stabilně ho živíte a jak je tedy na pováženou obchodovat přespříliš intenzivně
PROC TEN PISALEK NEZALOZI CESKOU BROKERSKOU FIRMU. MOHLI BY JSTE ZIVIT JEHO!!!!!

A ještě jedna velmi důležitá rada, která vám může velmi pomoci:

* Pokud již na začátku dne vytvoříte nějaký větší profit, jako třeba 3000 – 5000 USD (myšleno v 10 kontraktech – řekli jsme si, že od nyní uvažujeme už pouze v tomto množství), přestaňte pro daný den obchodovat. Garantuji vám, že je to to nejprofitabilnější, co můžete udělat. Pokud mně nevěříte, projděte si své reálné nebo paper-tradingové záznamy a koukněte se, kolik jste často z velkých profitů odevzdali daný den zase zpět jenom proto, že jste si je nedokázali udržet a museli jste obchodovat dál…

ZAVEREM: FINANCNIK. CZ POVAZUJI ZA NEJLEPSI A NEJKOMPLETNEJSI ZDROJ INFORMACI NA CESKEM INTERNETU. TENTO CLANEK JE ABSOLUTNE NEJHORSI CO JSEM KDY CETL A MYSLIM SI, ZE UZ TED AUTOR PREMYSLI, JAK TU HRUZU OPRAVIT. TO JE OPRAVDU DILETANTSKA PRACE.

Převzato z emailové konference ctiapis@seznam.cz

Od: James Kuzel
Předmět: Opravdu?
Datum: 5.9. 2007, 08:37

2 komentáře u “Novodobí „Bratři Grimmové“

 1. PANE KUŽEL,
  STYDÍM SE ZA VÁS, PROTOŽE VAŠE POZNÁMKY POD TAKŘKA KAŽDÝM ODSTAVCEM TOHOTO ČLÁNKU JSOU ABSOLUTNĚ ZCESTNÉ. NEVÍM JESTLI JE VÁM ZNÁMA URČITÁ SCHOPNOST ČLOVĚKA A TO JE MYŠLENÍ, POKUD JSTE SE S MYŠLENÍM JEŠTĚ NESETKAL A NEDISPONUJETE TOUTO SCHOPNOSTÍ DOPORUČUJI VYHLEDAT NA GOOGLE.COM ČI JINÝCH VYHLEDÁVAČÍCH.
  REAGUJETE NA NĚCO O ČEM SE V PODSTATĚ NIKDO NEZMIŇUJE JAKO NAPŘÍKLAD REAKCE NA OBCHODOVÁNÍ MULTIKONTRAKTŮ – VAŠE REAKCE NA TO ŽE NIKDO NEVYDĚLÁVÁ NA KONTRAKT 1000 USD MĚSÍČNĚ. TAK ABYCH VÁS UVEDL DO OBRAZU JEDNÁ SE O VYSVĚTLENÍ PRINCIPU JAK NEPŘEOPTIMALIZOVÁVAT SYSTÉM KDYŽ KLÍČEM K VYDĚLÁVÁNÍ VÍCE PENĚZ JE V POSITION SIZINGU (NAVYŠOVÁNÍ POZIC (KONTRAKTŮ)) DOPORUČUJI PROSTUDOVAT MONEY MANAGEMENT (ŘÍZENÍ PENĚZ) PAK BYCH VÁM DOPORUČIL PŘEČÍST NADPIS OBCHODUJ MÉNĚ VYDĚLÁVEJ VÍCE TOTO JE CELÁ POINTA, KTEROU TENTO ČLÁNEK VYSTIHUJE DOKONALE ALESPOŇ PRO LIDI KTEŘÍ DOKÁŽÍ MYSLET PŘI ČTENÍ A NE JEN MECHANICKY HLTAT INFORMACE.
  PAK BYCH JEŠTĚ REAGOVAL NA VÁŠ FEEDBACK OHLEDNĚ BROKERSKÝCH KOMISÍCH. TÍMTO JSTE MĚ ABSOLUTNĚ VYKOLEJIL VAŠE REAKCE SVĚDČÍ JEN O TOM, ŽE HLEDÁTE NA VŠEM MOUCHY PROTOŽE JE CHCETE HLEDAT TAK JE NAJDETE I TAM KDE NEJSOU.. STÁLE NECHÁPU JAKÝ MĚLA VAŠE POZNÁMKA SMYSL. PROSTĚ ABYCH TO SHRNUL – ZAMYSLETE SE NAD SEBOU ZKUSTE VSTŘEBÁVAT INFORMACE NEZAUJATĚ A OBJEKTIVNĚ MOŽNÁ PAK POKROČÍTE DO VYŠŠÍHO LEVELU A BUDETE MOCI DISPONOVAT SCHOPNOSTÍ VĚCI CHÁPAT.

 2. Dobrý den
  Jestly s panem Kuželem v něčem nesouhlasím, tak je to v té věci s multikontrakty.
  Velké peníze se vydělávají tak že navyšuji množství kontraktů, počet kontraktů určuje moneymanagement.
  Dále nesouhlasím s tím že nikdo podle vás nikdo nevydělává měsíčně 1000 USD, finančníci celou věc myslely tak že jeden měsíc se vydělá 1000 USD, druhý 600 USD, další 1200, další 400 USD, další 1600. Prostě cca. hrubě průměrně 1000 USD.

  Jinak ale souhlasím